Překlady, tlumočení, doučování

Rodilý mluvčí v ruštině s novinářským vzdělaním a praxi v televizním zpravodajství • Překladatelská a tlumočnická praxe od roku 2010


 • Spolupráce s jazykovými agenturami a vydavatelství (IČO: 290 40 787)


 • Státní zkouška z češtiny, úroveň C1 
 • Ruština zajímavě

  Ruština a čeština patří do jedné jazykové skupiny slovanských jazyků. Je pochopitelné, že přibuzné jazyky budou mít určitý počet slov, které zní úplně stejně. Ale je zajímavé, že ruský a český jazyky maji hodně slov, které se vyslovují uplně stejně a mají různé významy. Některé i opačné.

  Třeba věta krasný život (красный живот) rusky znamena červené břicho. Česky život v překladu do ruštiny je žízeň (жизнь). Když řeknete, že jidlo krasně voni, tak ho rus asi nebude chtít ochutnat, protože rusky vůně (вонь) znamena smrad. Zápach (запах) rusky naopak znamena vůně. Rus nepochopí i když ho budete chtít na něco upozornit. Totiž pozor (позор) je v Rusku hanba. Pokud na dovolené v Rusku uslyšite, že dnes na pláži bude hodně podvodníků, nemusíte celý den sedět v hotelu, protože podvodník (подводник) v ruštině znamená potápěč. Když si v restaurace objednáte horkou čokoladu, tak pravděpodobně nedostanete nejoblíbenější lahůdku. Horký(горький) je v ruštině hořký.

  Podobných slov je v našich jazycích hodně. Zde najdete celý seznam slov, které vám pomohou v komunikaci s ruskojazyčnými zákazníky, kolegy, přáteli a známými. A budou jedním z kroků ve výuce ruského jazyka.  

   

  Diskusní téma: Ruština zajímavě

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky.